
I feed 7 dogs, 2 Labs and 5 Beagles. I go through 40 lbs per week. It is $35 per bag, but every 6 bags I get a bag free. My math tells me I feed 2080lbs of feed per year. My cost is $1540 per year which breaks down to .74 per lb which is less expensive then some of the grocery store brands and I feed less of it. My dogs are healthy and they are not getting corn, wheat etc. It cuts down on waste, shedding, skin problems and smell.